www.hazretimehdi.com
ana sayfa- site haritası
 
 

 

AHİR ZAMAN ŞAHISLARI
(Hz.İsa, Hz.Mehdi (a.s.), Deccal)

ORTAYA ÇIKTIĞI İLK DÖNEMLERDE DECCAL DE TANINMAYACAKTIR

İnsanların Hz. İsa ve Hz. Mehdi (a.s.)'yi tanıyıp onlara destek olmalarına engel olan en önemli nedenlerden biri hiç şüphesiz, Deccal'i gerçek yüzüyle tanıyamamaları olacaktır. Deccal, bir yandan insanları Hz. İsa ve Hz. Mehdi (a.s.)'den uzaklaştırmak için çeşitli yollara başvururken, bir yandan da asıl yüzünü saklamak için birtakım taktikler uygulayacaktır. Bu nedenle aynı Hz. İsa ve Hz. Mehdi (a.s.) gibi, Deccal de ilk çıktığında tanınmayacak ve Deccal olarak bilinmeyecektir. Bediüzzaman Said Nursi eserlerinde bu konuyu şöyle açıklamaktadır:

Bu dünya tecrübe meydanıdır. Akla kapı açılır, fakat ihtiyarı elinden alınmaz. Öyle ise o eşhas (şahıslar), hatta o müthiş Deccal dahi çıktığı zaman çokları, hatta kendisi de bidayeten (açıkça) Deccal olduğunu bilmez. Belki nur-u imanın (imanın ışığı) dikkatiyle, o eşhas-ı ahir zaman (ahir zaman şahısları) tanınabilir.98

Bediüzzaman'ın bu açıklamalarına göre, Deccal türlü aldatmacalar ve hilelerle kendisini insanlara farklı şekilde tanıtacak, bu nedenle bu kandırmacalara inanan insanlar da ahir zamanın bu inkarcı şahsiyetini ilk dönemlerinde tanıyamayacaklardır. (En doğrusunu Allah bilir).

Deccaliyet'in hilelerine aldanmamak ve doğru teşhislerde bulunabilmek için, Deccal'in kendisini hangi yollara başvurarak saklayabileceğini bilmek son derece önemlidir. Unutmamak gerekir ki, Deccal'in tüm yönleriyle deşifre olması, Deccaliyet'in inananlar aleyhine kurmuş olduğu tuzakların bozulması için önemli bir vesiledir.

Dipnotlar:

98 Sözler, s. 344

 
 

ANA SAYFA - SİTE HARİTASI

Yazar Hakkında - Diğer Siteler

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz. www.hazretimehdi.com

TÜRKÇE KURAN-I KERİM - BİZE DESTEK OLUN - HADİS KÖŞESİ

 

iddialaracevap.org adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com