www.hazretimehdi.com
ana sayfa- site haritası
 
 

 

HZ. MEHDİ (A.S.)'NİN ARABASININ ÖZELLİKLERİ

Hz. Mehdi (a.s.) mutedil ahlaklı, iyi yaratılışlıdır... ONUN ATI, KARANLIKLARDA ON DÖRTLÜK AY GİBİ PARLAR. O (HZ. MEHDİ (A.S.)), EN HAYIRLI TOPLULUĞUN ÖNÜNDE GİDER.O, en hayırlı topluluğun önünde gider. Onlar Allah'ın dinine sarılmış; onunla Allah'a yaklaşmaya çalışırlar... (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 171)


Hadiste Hz. Mehdi (a.s.) devrinde teknik araçlardan birinin de 'araba' olacağına ve bu arabaların farlarına, iç ışıklandımalarına dikkat çekilmiştir. Hadiste verilen bilgiden, Hz. Mehdi (a.s.)'nin arabasının farlarının da parlayacağı anlaşılmaktadır.

Ayrıca hadiste Hz. Mehdi (a.s.)'nin "atının on dörtlük ay gibi" parlayacağının vurgulanmış olması da, hayret verici bir detaydır. Bu ifade, Hz. Mehdi (a.s.)'nin arabasındaki oval, iri, tamamen ışık kaplı ve aydınlatıcı bir ışık kaynağına işaret etmektedir ki, bu da Hz. Mehdi (a.s.)'nin arabasının farlarını çok detaylı bir şekilde tarif etmektedir.

"O, en hayırlı topluluğun önünde gider" sözleriyle ise Hz. Mehdi (a.s.)'nin arabasının, kendi talebelerinden oluşan bir konvoyun önünde gideceğine işaret edilmektedir.

Ya da "Önünde gider" ifadesi Hz. Mehdi (a.s.)'nin bu arabanın ön tarafında oturacağını göstermektedir.

Abân bin Tağlib şöyle der: İmam Caferi Sadık aleyhisselam'ın şöyle buyurduğunu duydum: "Ben Kaim'i (Hz. Mehdi (a.s.)'yi) Kufe'nin Necef'inde görür gibiyim. ... DAHA SONRA  (HZ. MEHDİ (A.S.)) SİYAH-BEYAZ RENKLİ İKİ GÖZÜNÜN ARASI IŞIK GİBİ PARLAYAN BİR ATA BİNECEK..."

Bu hadiste ise, arabanın iki tarafındaki iki fara dikkat çekilmiş ve Hz. Mehdi (a.s.)'nin siyah ve açık renkli arabalar kullanacağı belirtilmiştir.

 
 

ANA SAYFA - SİTE HARİTASI

Yazar Hakkında - Diğer Siteler

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz. www.hazretimehdi.com

TÜRKÇE KURAN-I KERİM - BİZE DESTEK OLUN - HADİS KÖŞESİ

 

iddialaracevap.org adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com