www.hazretimehdi.com
ana sayfa- site haritası
 
 

KURAN'DA ADI GEÇEN HZ. ZÜL'KARNEYN'İN İSMİNDE, AHİR ZAMANIN SAHİBİ HZ. MEHDİ (A.S.)'YE
İŞARETLER VARDIR

KURAN'DA ADI GEÇEN HZ. ZÜL'KARNEYN'İN İSMİNDE, AHİR ZAMANIN SAHİBİ HZ. MEHDİ (A.S.)'YE İŞARETLER VARDIR. (Kehf Suresi, 83)

Peygamberimiz (sav)'in pek çok hadisinde Kuran'ın Kehf kıssasında ahir zamana, Hz. Mehdi (a.s.)'nin tüm yeryüzüne İslam ahlakını hakim kılmasına ve Deccal'i fikren etkisiz hale getirmesine dair işaretler olduğunu bildirmiştir. Kehf kıssasına hadislerdeki bu işaretler doğrultusunda bakıldığında, gerçekten de bu ayetlerde anlatılan olayların ahir zamana yönelik çok önemli bilgiler verdiği görülür. Bunlardan biri de bu kıssada bahsi geçen Hz. Zulkarneyn'in isminde gizlenmiştir.

İslami kaynaklarda Hz. Zülkarneyn'in ismi hakkında şöyle bilgi verilmiştir:

Zülkarneyn kelimesi Arapçadır. Zü ve karneyn kelimelerinin birleşmesinden meydana gelmiştir. ZÜ, SAHİP VE MALİK DEMEKTİR. KARN İSE, PERÇEM, ZAMAN, GÜNEŞ ANLAMLARINA GELİR. KARNEYN, KARN'IN TESNİYESİ YANİ İKİ TANESİ DEMEKTİR. (el-Firuzabadî, el-Kamusu'l-Muhît, Kahire 1332, IV, 257 vd)

Bilindiği gibi Hz. Mehdi (a.s.)'nin isimlerinden biri de "SAHİB'ÜZ ZAMAN"dır. Bu da, "ZAMANIN SAHİBİ" anlamına gelmektedir. Hz. Zülkarneyn'in adı da, "Zü: Sahip", "Karn: Zaman" ve "Karneyn: İki Zaman" kelimelerinin biraraya gelmesinden oluşmuştur. Buna göre Hz. Zülkarneyn'in ismi, "İKİ ZAMANIN SAHİBİ" manasını vermektedir. Kuşkusuz ki Hz. Zülkarneyn ve Hz. Mehdi (a.s.)'nin isimlerinin birbirleriyle aynı anlamı taşıması, Kuran'ın Zülkarneyn kıssasında anlatılan olayların, Hz. Mehdi (a.s.) döneminde Hz. Mehdi (a.s.) vesilesiyle yaşanacak bazı olaylar hakkında bilgi verdiğine yönelik çok önemli bir işarettir. Nitekim Peygamberimiz (sav) de bir hadisinde "Hz. Mehdi (a.s.)'nin yaşadığı dönemin Hz. Zülkarneyn'i gibi olacağını" haber vererek bu gerçeğe dikkat çekmiştir:

Ahmed b. İshak der ki: "İmam Askeri aleyhi's-selâm'ın huzuruna gittim ... Hazret buyurdu ki: ... Ey Ahmed b. İshak! O (HZ. MEHDİ (A.S.) , BU ÜMMETTE "HIZIR" ALEYHİ'S-SELÂM VE "ZU'L -KARNEYN" gibidir...  (Kemal-üd Din c. 2 s. 384)

Tüm bu bilgiler, Hz. Zülkarneyn'in hem Hz. İsa (a.s.) zamanının hem de kendi zamanının sahibi olacağını göstermektedir.

 
 

ANA SAYFA - SİTE HARİTASI

Yazar Hakkında - Diğer Siteler

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz. www.hazretimehdi.com

TÜRKÇE KURAN-I KERİM - BİZE DESTEK OLUN - HADİS KÖŞESİ

 

iddialaracevap.org adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com