www.hazretimehdi.com
ana sayfa- site haritası
 
 

KEHF SURESİ'NDE BAHSİ GEÇEN "İKİ YETİM ÇOCUK", HZ. İSA (A.S.) VE HZ. MEHDİ (A.S.)'YE İŞARET ETMEKTEDİR

"Duvar ise, şehirde İKİ YETİM ÇOCUĞUNDU, altında onlara ait bir define vardı; BABALARI SALİH BİRİYDİ. Rabbin diledi ki, onlar erginlik çağına erişsinler ve kendi definelerini çıkarsınlar; (bu,) Rabbinden bir rahmettir. Bunları ben, kendi işim (özel görüşüm) olarak yapmadım. İşte, senin sabır göstermeye güç yetiremediğin şeylerin yorumu." (Kehf Suresi, 82)

Kehf Suresi'ndeki Hz. Hızır kıssasında, "iki yetim çocuğun" varlığından bahsedilmektedir. Bu iki yetim çocuğun "babalarının ise salih bir kimse olduğu" belirtilmektedir. Ayetin bu ifadelerinde, Hz. İsa (a.s.) ve Hz. Mehdi (a.s.)'ye yönelik işaretler vardır. Hadislerde Hz. Mehdi (a.s.)'nin küçük yaşta babasını kaybedip yetim kalacağı belirtilmiştir:

HZ. MEHDİ (A.S.) YETİM OLACAKTIR.

(Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani, s. 176)

Bilindiği gibi Hz. İsa'nın da babası yoktur. Bu sebeple Hz. İsa (a.s.) da yetimdir. Ayrıca Hz. İsa (a.s.) da Hz. Mehdi (a.s.) de, aynı soydan gelmektedirler. Dolayısıyla her ikisinin babası da Hz. İbrahim (a.s.)'dir. Kehf Suresi'nde geçen "babaları salih biriydi" sözleri de Hz. İbrahim (a.s.)'ye işaret etmektedir. Bir başka Kuran ayetinde Hz. İbrahim'in bu özelliği şöyle bildirilmiştir:

Ve Biz ona (Hz. İbrahim'e) dünyada bir güzellik verdik; ŞÜPHESİZ O AHİRETTE DE SALİH OLANLARDANDIR. (Nahl Suresi, 122)

 
 

ANA SAYFA - SİTE HARİTASI

Yazar Hakkında - Diğer Siteler

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz. www.hazretimehdi.com

TÜRKÇE KURAN-I KERİM - BİZE DESTEK OLUN - HADİS KÖŞESİ

 

iddialaracevap.org adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com