Şam'da Fitneler

 

Şam'da fitneler bir taraftan sakinleştikçe, diğer bir taraftan alevlenir. Gökten çağırıcı bir melek "Mehdi emirinizdir. Mehdi Halifenizdir" demedikçe de fitneler bitmez. (Risalet-ül Huruc-ül Mehdi, s. 63)

 

Hz. İsa ile birlikte yeryüzünde bulunacak olan Mehdi'nin çıkışı öncesinde Şam bölgesinde büyük karışıklıklar olacağı hadisten anlaşılmaktadır. Bu hadiste de Suriye'de meydana gelen karışıklıklara dikkat çekiliyor olması muhtemeldir.

Ancak bilindiği gibi Şam bölgesi sadece Suriye'nin başkenti olan Şam şehri ile sınırlı değildir. Daha önce de söz edildiği gibi, Şam, Arapçada kelime manası olarak "sol" anlamına gelir ve eskiden beri Hicaz bölgesinin (Mekke ve Medine şehirlerinin bulunduğu bölge) sol tarafında kalan ülkeleri ifade eder.

Cumhuriyet, 05 Nisan 2003, "Suriye terörist devlettir."
Hürriyet, 12 Şubat 1982, "Hama kenti alevler içinde"

Geçtiğimiz yüzyılın başından itibaren bu bölgede sık sık iç savaşlar, ihtilaller, çatışmalar ve büyük savaşlar yaşanmıştır. Bu kargaşaların biri diğerini tetiklemiş, bu topraklarda yaşayan hemen hemen tüm insanlar bu durumdan etkilenmişlerdir. Hadiste bildirilen "fitneler bir taraftan sakinleştikçe, diğer bir taraftan alevlenir" ifadesi de bu açıdan dikkat çekicidir. Yaklaşık elli yıl içinde, bu bölgede yaşanan belli başlı büyük olayları şöyle sıralayabiliriz:

  • Süveyş Savaşı
  • Altı Gün Savaşları
  • Yom Kippur Savaşı
  • Lübnan İç Savaşı
  • Filistin topraklarında halen süregiden çatışma ve gerginlikler...

Radikal, 04 Ekim 2000, "İsrail kana doymuyor"
Akşam, 22 Ocak 2002, , "Şiddet dinmiyor"
Yeni Mesaj, 12 Haziran 2001, "İsrail zulmü sürüyor"
Newsweek, Nisan 1997, "Israel counters Yom Kippur offensive"
Akşam, 30 Mart 2001, "Savaş kapıda"

KONUYLA İLGİLİ DİĞER GAZETE KÜPÜRLERİNİ BURADAN OKUYABİLİRSİNİZ >>>

Ana Sayfa

iddialaracevap.blogspot.com ahirzamanfelaketleri.blogspot.com ingilizderindevleti.net