www.hazretimehdi.com
ana sayfa- site haritası
 
 

KEHF SURESİ'NİN 79. AYETİNDE, 1979 YILINDA BATAN INDEPENDENTA GEMİSİNE VE 1979 YILINDA YAŞANAN ANARŞİ ORTAMINA İŞARETLER VARDIR

15 Kasım 1979 tarihinde, dünyanın dördüncü büyük tankeri olan 150 bin grostonluk Independenta adlı 95.530 ton hampetrol yüklü bir Romen tankeri, İstanbul'a gelirken bir kaza geçirmiş, karaya oturmuş ve günler süren büyük bir ateş oluşmasının ardından batmıştır.

Kuran'ın Kehf Suresi'nin 79. ayetinde, 1979 yılında gerçekleşen bu olaya yönelik bazı işaretler vardır. Bu ayette Hz. Hızır'ın, Hz. Musa'ya bir gemi hakkında bilgi verdiği ve gemideki insanları korumak için, çeşitli hikmetlerle bu gemiyi hasarlı hale getirip batırdığı haber verilmiştir:

"GEMİ, DENİZDE ÇALIŞAN YOKSULLARINDI, ONU KUSURLU YAPMAK İSTEDİM, (ÇÜNKÜ) İLERİLERİNDE, HER GEMİYİ ZORBALIKLA ELE GEÇİREN BİR KRAL VARDI." (Kehf Suresi, 79)

Yine aynı surenin 71. ayetinde geçen Hz. Musa'nın, Hz. Hızır'a yönelttiği "İçindekileri batırmak için mi onu deldin?" sorusu da yine, Hz. Hızır'ın müdahalesi sonucunda ayette bahsi geçen "geminin battığını" haber vermektedir:

Böylece ikisi yola koyuldu. NİTEKİM BİR GEMİYE BİNİNCE, O BUNU (GEMİYİ) DELİVERDİ. (Musa) Dedi ki: "İÇİNDEKİLERİNİ BATIRMAK İÇİN Mİ ONU DELDİN? Andolsun, sen şaşırtıcı bir iş yaptın." (Kehf Suresi, 71)

Ayetin bu ifadesinden Hz. Hızır'ın bahsettiği geminin de karaya oturduğu ve battığı anlaşılmaktadır. Kuran'da haber verilen bu olay muhtemelen, 1979 yılında İstanbul boğazında meydana gelen kaza sonrasında Independenta adlı geminin de karaya oturup uzun süre yandıktan sonra batmasına işaret etmektedir.

Nitekim, Peygamberimiz (sav) pek çok hadisinde Ashab-ı Kehf'in ahir zamanda Hz. Mehdi (a.s.)'nin yardımcılarından olacaklarını, dolayısıyla Kuran'ın Kehf Suresi'nde ahir zamanda yaşanacak olaylara işaretler olduğunu haber vermiş ve bunun için bu surenin ayetlerinin okunmasını tavsiye etmiştir:

Sizden kim Deccal'e yetişirse KEHF SURESİNİN EVVELİNİ ONUN ÜZERİNE OKUSUN, bu surenin sonu Deccal'in fitnesinden kurtuluşunuzdur. (Sünen-i Ebu Davud, 5/121)

ASHAB-I KEHF, HZ. MEHDİ (A.S.)'NİN YARDIMCILARI OLACAKTIR. (Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy il Ahir Zaman, s. 59)

Ayette dikkat çeken ikinci bir konu da, Hz. Hızır'ın o dönemdeki sosyal ortam hakkında verdiği bilgidir. Hz. Hızır bu durumu, "her gemiyi zorbalıkla ele geçiren kimseler olduğunu" belirttiği sözleriyle açıklamış ve gemideki insanları bu kimselerin zorbalığından kurtarmayı amaçladığını söylemiştir.

Bilindiği gibi 1979 yılı, zorbalık ve terörün hat safhaya çıktığı bir dönemdi. O dönemde bankalar, fabrikalar, iş yerleri ve devlet kurumları işgal ediliyor, zorla ele geçiriliyor, bankalarda paraları olanların paraları gasp ediliyor, insanların evlerine girilip eşyaları soyuluyor, mal varlıklarına el konuyordu. Dönem tam anlamıyla bir terör ve azgınlık dönemiydi.

İşte ayette aynı zamanda, 1979 yılında böyle zorbaca bir terör ve anarşi ortamı oluşacağına da işaret edilmiştir.

*Resimler http://www.sihirlitur.com/olaylar/tanker/galeri1.html# adresinden alınmıştır.

 

 
 

ANA SAYFA - SİTE HARİTASI

Yazar Hakkında - Diğer Siteler

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz. www.hazretimehdi.com

TÜRKÇE KURAN-I KERİM - BİZE DESTEK OLUN - HADİS KÖŞESİ

 

iddialaracevap.blogspot.com ahirzamanfelaketleri.blogspot.com ingilizderindevleti.net