www.hazretimehdi.com
ana sayfa- site haritası
 
 

RİVAYETLERDE, HZ. MEHDİ (A.S.)'NİN OLMADIĞI ORTAMDA, "YERYÜZÜNDEKİ HERŞEYİN BOZULMAYA UĞRAYACAĞI" BİLDİRİLMİŞTİR

Ebu Hamza şöyle diyor: "İmam Sadık (a.s)'a dedim ki, "İMAMSIZ (HZ. MEHDİ (A.S.) OLMADAN) YERYÜZÜ BAKİ KALIR MI?" İMAM, "EĞER YERYÜZÜ İMAMSIZ KALIRSA ALTI ÜSTÜNE GEÇER" buyurdular. (Usul-u Kafi, İslamiye baskısı, 1381, c. 1, s. 334)


Veşşa diyor ki: "İmam Riza'ya (a.s), "Yeryüzü imamsız kalır mı" diye sordum. İmam (a.s.) "Hayır" diye buyurdu....İmam (a.s) daha sonra şöyle buyurdular: "yeryüzü imamsız kalmaz, aksi takdirde yeryüzü altüst olur." (Usul-u Kafi, c. 1, s. 334)


Mufazzal bin Ömer Emirülmüminin aleyhisselam: Küfe şehrinin minberinde şöyle buyurdu: "BİLİNİZ Kİ YERYÜZÜ ALLAH'IN HÜCCETİ (HZ. MEHDİ (A.S.)) OLMADAN AYAKTA DURAMAZ... EĞER ALLAH'IN HÜCCETİ (HZ. MEHDİ (A.S.)) BİR AN YERYÜZÜNDEN ÇEKİLSE, YER HALKIN ÜZERİNE ÇÖKER." (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani, s. 162)

Allah her dönemde yeryüzündeki bozgunculuğun önlenmesine; insanların refah ve mutluluğuna insanlara Allah'ın dinini tebliğ eden elçilerini vesile kılmıştır. Allah'ın, ahir zamanda tüm yeryüzünün huzur ve kurtuluşuna vesile kıldığı kişi de Hz. Mehdi (a.s.)'dir. Nitekim hadislerde Hz. Mehdi (a.s.)'nin olmadığı ortamda yeryüzünün çeşitli felaketlerle helake ve bozulmaya uğrayacağına; tüm dünyada müthiş bir anarşi ve kaos oluşacağına işaret edilmiştir. Nitekim Hz. Mehdi (a.s.)'nin ortaya çıkışının yaklaştığı bu dönemde de dünyanın pek çok yerinde terörün, savaşların, katliamların hüküm sürdüğü görülmektedir.

Bediüzaman Said Nursi de eserlerinde Hz. Mehdi (a.s.)'nin bu özelliğine dikkat çekmiştir.

(Mehdi'nin) İkinci vazifesi:
Hilafet-i Muhammediye (a.s.m.) ünvanı ile (Peygamberimiz (sav)'in halifesi, yani Müslümanların manevi lideri ünvanı ile) şeair-i İslamiyeyi (İslam ahlakının esaslarını) ihya etmektir (yeniden canlandırmaktır). Alem-i İslam'ın vahdetini (İslam aleminin birliğini) nokta-i istinad edip (dayanak noktası yapıp) BEŞERİYETİ (insanlığı) MADDİ VE MÂNEVİ TEHLİKELERDEN VE GADAB-I İLÂHİ'DEN (Allah'ın azabından) KURTARMAKTIR... (Emirdağ Lahikası, s. 259)

Bediüzzaman'ın açıklamalarına göre Hz. Mehdi (a.s.), İslam dünyasının manevi lideri olarak tüm ahir zamanın zorlu fitne ve karmaşası içerisinde yaşayan insanlığı, maddi manevi tüm tehlikelerden kurtaracak; insanların Allah'ın gazabından sakınmalarına, dolayısıyla da dünyada ve ahirette kurtuluşlarına vesile olacağını hatırlatmıştır.

 
 

ANA SAYFA - SİTE HARİTASI

Yazar Hakkında - Diğer Siteler

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz. www.hazretimehdi.com

TÜRKÇE KURAN-I KERİM - BİZE DESTEK OLUN - HADİS KÖŞESİ

 

iddialaracevap.org adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com