www.hazretimehdi.com
ana sayfa- site haritası
 
 

HZ. MEHDİ (A.S.)'NİN BEDENİ VE SESİ ÇOK GÜÇLÜ OLACAK; AYNI ZAMANDA DA SÖZLERİ VE KONUŞMALARIYLA DÜNYA ÇAPINDA ÇOK BÜYÜK ETKİ UYANDIRACAKTIR

Hz. Rıza (a.s) Rayyan b. Saltı'ın Sen Sahib-ul Emr misin? Sorusuna şöyle cevap verdi: Evet ben de Sahib-ul Emr (emir sahibi)im, Ama yeryüzünü adaletle dolduracak olan Sahib-ul Emr ben değilim. Va'dedilmiş Kaim (Hz. Mehdi (a.s.)) ileri yaşlarda, ama genç bir surette zuhur edecektir. O KADAR GÜÇLÜDÜR Kİ; YERYÜZÜNÜN EN BÜYÜK AĞACINA DA EL UZATSA ONU KÖKÜNDEN SÖKÜP ATAR, DAĞLAR ARASINDA FERYAD EDECEK OLURSA SERT KAYALAR UN UFAK OLUR. Musa'nın asası ve Süleyman'ın yüzüğü ondadır. ...Allah dilediği zamana kadar onu gözden uzak tutar. Daha sonra zuhur eder ve yeryüzünü önceden zulümle dolduğu gibi adaletle doldurur. (Bihar-ul Envar, c. 52, s. 32; İsbat-ul Hudat, c. 6, s. 19)

Rivayette Hz. Mehdi (a.s.)'nin bedenen, bir ağacı yerinden sökecek kadar, sesiyle de kayaları un ufak hale getirecek kadar güçlü olduğu belirtilmiştir. Burada Hz. Mehdi (a.s.)'nin gerçekten de bir ağacı yerinden sökecek ya da sadece konuşarak dağları, kayaları parçalayacak şekilde insanüstü ve metafizik bir güce sahip olacağının kastedilmediği açıktır.

Bu tarz bir anlatıma halk arasında da sıkça rastlanır. İnsanlar bedence güçlü birini tanımlarken genellikle, "aslan gibi adam", "taşın suyunu çıkarır" gibi ifadeler kullanırlar. Ancak bunlar hep işari manasıyla kullanılır; yoksa hiçbir zaman için kastedilen o kişinin direk olarak "bir aslana benzemesi" ya da "taşı kırıp su çıkarması" anlamında değildir. Müteşabih olarak kişinin gücünü ve sağlıklı olduğunu vurgulamak için yapılan bir teşbih yani benzetmeli bir örnektir.

Peygamberimiz (sav)'den ve Ehli Beyt'ten aktarılan, Hz. Mehdi (a.s.)'nin özelliklerini çeşitli örnek, benzetme ve kıyaslamalarla anlatan çok sayıda güvenilir hadis ve riyavet vardır. Bu rivayet de, bunun örneklerinden biridir. Allah Kuran'da da elçilerini "bedence ve ilimce güçlendirdiğini" bildirmiştir:

... O (şöyle) demişti: "DOĞRUSU ALLAH SİZE ONU SEÇTİ VE ONUN BİLGİ VE BEDENÎ GÜCÜNÜ ARTTIRDI. Allah, kime dilerse mülkünü verir; Allah (rahmeti ve gücü) geniş olandır, bilendir." (Bakara Suresi, 247)

Hz. Mehdi (a.s.)'de Allah'ın bu tecellisi görülecek ve Hz. Mehdi (a.s.)insanların geneline göre hem vücutça hem de sesiyle çok güçlü olacaktır.

Ancak, rivayetteki "sesiyle dağları, kayaları yerinden oynatacağı" benzetmesi, aynı zamanda Hz. Mehdi (a.s.)'nin sözlerinin ve konuşmalarının çok hikmetli olacağını; dünyanın her yerinde herkes üzerinde çok güçlü bir etki oluşturacağını göstermektedir

 
 

ANA SAYFA - SİTE HARİTASI

Yazar Hakkında - Diğer Siteler

Bu sitede yayınlanan tüm materyali, siteyi referans göstermek koşuluyla telif hakkı ödemeksizin kopyalayabilir ve çoğaltabilirsiniz. www.hazretimehdi.com

TÜRKÇE KURAN-I KERİM - BİZE DESTEK OLUN - HADİS KÖŞESİ

 

iddialaracevap.org adnanoktarhaber.com adnanoktarhukuk.com adnanoktargercekleri.com